Jaki edytor do PHP, JS ? i dlaczego sublime text?

10 maja 2016

Wielu początkujących koderów zastanawia się nad wyborem odpowiedniego edytora do PHP, JS itd (częściej nad wyborem. Często najważniejsze dla takiej osoby jest to, aby edytor był prosty w obsłudze, darmowy szybki i … posiadał ogromny wybór dodatków. Według mnie najlepszym wyborem w tym wypadku jest Sublime text. Sublime text jest darmowym edytorem – licencja pozwala testować program a po okresie testów możemy zakupić licencje jeśli program przypadnie nam do gustu (ja już doceniłem autora tego oprogramowania).

Kilka argumentów, które na początku pomogą przekonać Ciebie do tego edytora:
1. Ogromne repozytorium package control, które pozwala dostosować sublime do własnych potrzeb, rozszerzyć o pożądane dodatki. Na stronie packagecontrol.io jest cała lista dodatków, skórek itd. Możemy wgrać sobie począwszy od obsługę ftp po kompilator less.

Przy pierwszym uruchomieniu sublime musimy zainstalować package controll, który jest niezbędny do wgrywania nowych rozszerzeń (instrukcja tutaj: packagecontrol.io/installation)
Po zainstalowaniu package control wybieramy z menu preferences->package control i wpisuje install package zatwierdzamy enterem – dalej wpisujemy nasz pakiet, który chcemy zainstalować.

2. Personalizacja programu do własnych potrzeb. Tutaj mam na myśli dostawanie wyglądu szablonu, kolor rozmiar czcionki i wszystko co dusza zapragnie.
Ostatnio trafiłem na stronę na której możemy wybrać i przetestować dany motyw (http://colorsublime.com/)

3. Skróty klawiszowe, kombinacje które ułatwiają tworzenie kodu i automatyzują pracę (przykładowa lista tutaj). Bardzo przydatne dla frontend developerów okaże się rozszerzenie Emmet. Dodatkowo pracę ułatwia auto uzupełnianie składni czy parowania nawiasów.

4. Program jest dostępny zarówno pod windowsa, linuxa a także na MAC OS. Po za aplikacjami webowymi możemy go także wykorzystywać do aplikacji desktopowych.

5 Wersja testowa, która nie posiada żadnych ograniczeń i  za która nie musimy nic płacić.